Efnote EFD-C17FX 17" Effect Cymbal
Effect / Crash Cymbal Pad
- Size: 17"
- 2-zone: Bow / Edge
- Choke function
- 360° playable
- Jack cable not included
Available since April 2025
Item number 614774
Sales Unit 1 piece(s)
Size in inch 17"
Mono No
Stereo No
Three Zones No
Round Cymbal Yes
Efnote EFD-C17FX 17" Effect Cymbal Effect / Crash Cymbal Pad * Size: 17" * 2-zone: Bow / Edge * Choke function * 360° pl...
Efnote EFD-C18 18" Crash Cymbal Crash Cymbal Pad * Size: 18" * 3-Zone: Bell / Bow / Edge * Choke function * 360° Playabl...
Efnote EFD-C12 12" Crash Cymbal Crash Cymbal Pad * Size: 12" * 3 Zones: Bell / Bow / Edge * Stop function * 360° Playabl...
Efnote EFD-C18CH 18" China Cymbal China Cymbal * Size: 18" * 2-zone: Bow / Edge * Choke function * 360° playable * Jack ...
Efnote EFD-C16 16" Crash Cymbal Crash Cymbal Pad * Size: 16" * 3-Zone: Bell / Bow / Edge * Choke function * 360° Playabl...
Efnote EFD-C20 20" Ride Cymbal Ride Cymbal Pad * 3-Zone (bell/bow/edge) * Stop function * 360° playable * Jack cable not...
Efnote EFD-C14 14" Crash Cymbal Crash Cymbal Pad * Size: 14" * 3-Zone: Bell / Bow / Edge * Choke function * 360° Playabl...
Efnote Mini Expansion Pack Expansion for Efnote Mini Consisting of: * 1x 14" Three-zone crash pad: 360° playable, with m...