Harley Benton CLG-650SM-CE VS SolidWood
4.6 out of 5 stars from 41 customer ratings
Solid Wood Steel String Guitar with Pickup
  • Style: Grand Auditorium with Venetian cutaway
  • Top: Solid selected African A-grade mahogany
  • Scalloped X-bracing
  • Body: Solid selected African A-grade mahogany, with armrest
  • Neck: Okoume
  • Fingerboard: HPL
  • 6 mm mother-of-pearl dot fingerboard inlays
  • Dovetail construction
  • Neck profile: C
  • Fingerboard radius: 400 mm
  • Scale length: 650 mm
  • Nut width: 43 mm
  • 20 frets
  • Wooden binding
  • Abalone rosette
  • Bridge: HPL
  • Bone nut and saddle
  • Mother-of-pearl split rhombus headstock inlays
  • 400 mm double-action truss rod
  • Mother-of-pearl bridge pins
  • Sealed WSC DLX machine heads
  • HB-03 pickup system with built-in tuner
  • Factory stringing: D'Addario EXP-16 .012–.053
  • Top colour: Vintage Sunburst, ultra-high gloss
  • Body colour: Natural
  • Suitable case: Art. 250337 (not included)
  • Available since June 2025
  • Item number 461146
  • Sales Unit 1 piece(s)
  • Design Grand Auditorium
  • Top Solid Mahogany
  • Back And Sides Solid Mahogany
  • Cutaway Yes
  • Fretboard HPL (High Pressure Laminate)
  • Nut width in mm 43,00 mm
  • Frets 20
  • Pickups Yes
  • Colour Sunburst
  • Case No
  • Incl. Gigbag No
The shipping costs are calculated on the checkout page.
In stock within 3-4 weeks
1
Affordable luxury
Solid presence
With its comfortable grand auditorium body shape and cutaway, the Harley Benton CLG-650SM-CE VS is an acoustic guitar destined for the stage. The body and top are made completely from solid mahogany, which subtly emphasises the guitar's mid frequencies and allows it to cut through the mix with ease. To maximise comfort, the body's front edge also incorporates a bevelled armrest for the player's picking arm, and the mahogany neck features an ebonol (composite) fingerboard with a nut width of 43mm. Last but not least, the CLG-650SM-CE VS features the proprietary HB-03 pickup system that accurately amplifies the guitar's acoustic sound, while blending in discreetly with its overall appearance.
The stage is yours…
About Harley Benton
A professional sparring partner
With its solid top and a nut width of just 43mm, the Harley Benton CLG-650SM-CE VS is clearly a serious proposition for acoustic guitarists; both its playability and the sound from the solid mahogany top will fulfil the needs of even the most demanding players. It may not offer the same level of comfort as an electric guitar, but the CLG-650SM-CE VS does provide plenty of space for all manner of playing techniques. And it almost goes without saying that the attractive vintage sunburst finish and real wood ornamentations will make this guitar stand out on any stage.